Sokszor felmerül a kérdés, hogy a könnyűszerkezetes ház mit is jelent, valamint a könnyűszerkezetes ház és a készház fogalmak ugyanazt jelentik-e.
Nézzük először is, hogy mit is jelent a készház kifejezés?
A Készház elnevezés meghatározása: Eredetileg “Ház a gyárból” lenne a találó kifejezés.
Ami feltételezi azt, hogy az épület előre össze van szerelve. Gyakorlatilag fizetünk, felrakják a kamionra, majd kiszállítják és a telkünkön beüzemelik.
Szűkebb értelemben: A készház előre elkészített elemekből létrehozott fal, tető és födémszerkezet, melyet időjárástól függetlenül gyártóhelyen állítanak elő, majd az építkezés helyszínén szerelik össze az egyes, már műhelyben legyártott tető és fal elemeket.
A készház készülhet acélszerkezetből, faanyagból, ragasztott fatartóból, vagy agyagkavics szerkezetből.
Kizárólag az a cég építhet könnyűszerkezetes házat Magyarországon, aki a Magyar Szabvánnyal, Harmonizált Eu-Szabvánnyal, vagy ÉMI minősítéssel tehát, ÉME számmal rendelkezik (Építőipari Megfelelőségi Engedély), valamit eleget tesz a 3/2003-as együttes kormányrendeletben foglaltaknak.
Tehát a készház és a könnyűszerkezetes ház fogalmak ugyanazt hivatottak jelenteni. Van aki készháznak, van aki könnyűszerkezetes családi háznak hívja.
Külföldön ezeket a házakat szerelt háznak hívják. A könnyűszerkezet kifejezés nem annyira ismert, mint nálunk, de ez talán abból adódhat, hogy a magyar nyelv sokkal sokoldalúbb az angol vagy a német nyelvnél.
A készházak fő jellemzői:
- A gyorsaság, mely akár 30-40 napot is jelenthet egy kulcsrakész ház esetében.
- Az energiatakarékosság, mely már a kivitelezésnél is jelentkezik, hiszen kevesebb emberrel rövidebb idő alatt kivitelezhető egy könnyűszerkezetes készház és az üzemeltetés alatt sokkal kevesebb energiát fogyaszt, mint egy tégla, vagy beton épület. A legtöbb készház A+ energiaosztályba tartozik a 2009-ben életbe lépett energiatanúsítvány előírásainak alapján.
- Helytakarékos. Egy könnyűszerkezetes ház kétszeres tégla szigetelési érték mellett fele olyan széles helyet foglal. ezért több hasznos alapterület marad a lakásunkban. Egy 120 m2-es ház esetén egy nagyobb szoba méretet nyerhetünk.
- A pontosság, hiszen egy könnyűszerkezetes ház sokkal méretpontosabb mint egy hagyományos kivitelezésű épület. A derékszög derékszög, a függőleges függőleges, a sík az sík és méretet milliméterben számolják.
- A kiváló minőség, hiszen egy MAKÉSZ minősített, ÉME engedélyes könnyűszerkezetes készház garancia a minőségre a folyamatos fejlesztések és kontroll miatt.
- Árgarancia. Amennyiben Ön egy könnyűszerkezetes készházat rendel, a kivitelezési költségekre a vállalkozó árgaranciát ad.
- Évszaktól független kivitelezés. Mivel nincs vizes technológia, ezért nincs fagyveszély, így egész évben kivitelezhető.
Gyakran előforduló kérdések a készházakkal kapcsolatban:
Egy téglaház, hogyan lehet készház, mert a Tv-ben láttuk az egyik nagy cég reklámját, hogy téglából készházat?
Semmiképpen nem tekinthető gyorsháznak egy téglaház, de ugyanakkor nem is készáz és nem is könnyűszerkezetes épület. Ezeket a kifejezéseket a téglaházas és egyéb nehéz szerkezetből építő cégek marketingfogásként használják, mert a piacuk szűkül és így ezen rájuk nem jellemző fogalmakkal el tudnak csábítani embereket a rendszerük mellé.
A készház, vagy a gyorsház kifejezés a könnyűszerkezetes házakra illik a legjobban. Ez azt jelenti, hogy a Kedves megrendelő fix áron garantált minőségben igen rövid idő alatt beköltözhet új otthonába. A rövid idő általában pénzügyi kérdés is. Akinek készpénze van és ha a gyártó cégnek is van kapacitása, akár 1 hónapon belül is beköltözhet új otthonába.
Saját magam is kivitelezhetem a könnyűszerkezetes házamat?
Nem, hiszen jogszabály előírja, hogy csak ÉME minősítéssel rendelkező cég kivitelezhet kivitelezhet könnyűszerkezetes készházat. Ennek ellenére a készház gyártók legtöbbje lehetőséget ad a szereld magad lehetőségre, ami annyit jelent, hogy a Kedves Megrendelő épületének statikai vázszerkezetét és hőszigetelését az ÉME engedélyes kivitelező elvégzi, de a befejező munkákat a Megrendelőnek engedélyezi. Ebben az esetben a szakképesítést nem igénylő munkákat, mint pl: gipszkartonozás, burkolás, festés, beltéri nyílászárók felszerelése, stb… a megrendelő elvégezheti saját kezűleg a barátaival. De nyagyon fontos, hogy mindenképpen rendelkeznie kell Felelős Műszaki Vezetővel a befejező munkák tekintetében.
Készházakra is adnak lakáshitelt?
Igen! Amennyiben Ön megfelel a hitel követelményeinek, és az építő cég rendelkezik ÉME minősítéssel, abban az esetben ugyanazon feltételek alapján kap hitelt, mint más építési forma esetében.
Szocpol igénybe vehető a készházak építése esetén?
Jelenleg a Magyar Kormány eltörölte a szocpol intézményét, így semmilyen építési formára nem igényelhető már. Ha újra lesz szocpol 2011-ben, mely ígéret volt a választások idején, akkor a könnyűszerkezetes családi házakra is lehet majd igényelni változatlan formában.
Egy hozzászólás a(z) “Könnyűszerkezetes ház fogalma” című bejegyzéshez
Hi, this is a comment.
To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.