Kategóriák
könnyűszerkezetes házak

A könnyűszerkezetes házak előnyei

Korábbi időkben, ha egy ház építésébe fogott az ember, a ház anyaga nem volt kérdés, tégla. Manapság egyre elterjedtebbek a természetes anyagokból – többnyire fából – készült könnyűszerkezetes épületek is.

A népszerűségnek az egyik oka az, hogy rengeteg allergiás megbetegedéssel küzdő ember van, akiknek a legnagyobb kincs a tiszta levegő, legalább az otthonukban. A könnyűszerkezetes házak környezetbarát anyagokból készülnek és a falakon lévő szárazvakolatnak köszönhetően az allergiás panaszok csökkenhetnek. Ez úgy valósul meg, hogy a szárazvakolatban lévő gipszmagnak klimatizáló hatása van, a párás időben a nedvességet magába szívja, míg szárazabb időben kiengedi azt.
További előnye a fából készült könnyűszerkezetes épületeknek, hogy a felépítési idejük a téglaházak akár több éveivel szemben lecsökken három-négy hónapra. A lecsökkent építési idő előnyös, mert az építkezés költsége könnyebben kalkulálható, a hosszabb ideig tartó építkezésnél jelentkező esetleges áremelkedések miatt.
A könnyűszerkezetes lakóházakat hosszú időre tervezik, az élettartamuk száz év felett van. Ez idő alatt felmerülhet átalakítási igény a tulajdonos részéről. Ezek az átalakítások könnyen megvalósíthatóak, kevés bontással és költséggel.
A könnyűszerkezetes házak falai sokkal vékonyabbak, mint a téglaépületeké, amelynek köszönhetően a hasznos alapterülete a háznak nagyobb lesz. A vékony falakon lévő szárazvakolatnak nem csak egészségesebb levegőt köszönhetünk, de könnyen tehető hőszigetelővé és hangszigetelővé. A hőszigetelése ezeknek a házaknak jobb, mint a téglából készült társaiknak, a fűtési megtakarítás velük 30-50% is lehet.
A panel épületekben egy-egy nagyon meleg nyári nap után, éjszaka is érezhető a meleg, mert a falak sugározzák azt. Ezek a falak a tárolt hőt lassabban adják le. A faházak átszellőztetése könnyebb, amely a falakba építhető légréseknek köszönhető. A légrésekkel a levegő folyamatos áramlása érhető el, amely hűti a falpaneleket. Ha a falpanel belső oldalán egy ún. hőtükrös párazáró fólia is elhelyezésre kerül, a sugárzó hőt is ki lehet védeni.
Amennyiben a könnyűszerkezetes épületet választjuk, az egyedi tervezés ugyanúgy lehetséges, mint a tégla házak esetében, és az álmainkban felépült otthon már csak a megvalósításra vár.

Kategóriák
pótmunka

Mikor kell pótmunkát végezni az építkezésen?

Sok esetben előfordul, hogy az építkezés közben a tulajdonos, vagy a kivitelező cég változtat a tervein, módosít apró, vagy esetleg nagyobb részleteket.

Ilyenkor szükségessé válik a pót munka végzés. Ha építkezés közben újabb igény merül fel, akkor is szükség van pót tervre, és pót munka végzésére.

Éppen emiatt, a kivitelező cég csak a tervbe vett, vagyis az eredeti tervek szerinti, előre megbeszélt anyag, és technológia költségeit számolja fel, az esetleges későbbi módosításokét nem. A költségek kiszámítása a költségszakértő feladata, ő az a személy, aki már az építkezés folyamata közben áttervezi, vagy újramódosítja a más igények, és az újabb technológiák miatt felmerülő pót költségeket, többletköltségeket.

Az építkezés befejeztével vita keletkezhet a megrendelő, és a kivitelező között, a pót munkát illetően annak költségvetésről. Éppen ennek elkerülése érdekében fontos, hogy egyik fél se kezelje lazán a költségeket.

A kivitelező oldaláról is általános hibák közé tartozik az, amikor alacsonyabb áron készít, és hiányosan költségvetést a megrendelők számára, így a végelszámolásnál ez egy újabb vita forrása lehet. Ez nem fair a megrendelővel szemben, mert így nincs tisztában a valós árakkal, és építési feltételekkel. A pót munka leggyakoribb két esete, amikor a megrendelőnek időközben műszaki, vagy más plusz igényei támadnak, így a plusz költségeket is neki kell finanszíroznia. A másik leggyakoribb eset, amikor ún. műszaki szükségességből, valamilyen nem várt esemény, esetleg kár miatt kell pót munkát csinálni; ebben az esetben gyakran megoszlanak a költségek a megrendelő, és a kivitelező között.

Kategóriák
megtakarítás

Hogyan spóroljunk az építkezésen

Nagyon fontos, hogy még mielőtt belevágnánk az építkezésbe, rendesen kiszámoljunk minden költséget, hiszen ha nem számítunk ki mindent pontosan, precízen, az építkezés jóval többe kerülhet, mint azt eredetileg terveztük volna.

Ha befektetők szemszögéből nézzük a dolgot, akkor a beruházás sikeressége, és a ház működésének hatékonyságán is sok múlik. Ilyen szempontból pedig a legfontosabb, hogy jól megépített, használható házat, épületet építsünk.

Az építési folyamat során át kell gondolnunk mindent, egytől-egyig, kezdve a tervezéssel, előkészítéssel, majd a finanszírozással, és a kivitelezéssel.
Egy épület megtervezése egy igen hosszú, sok munkát igénylő, precíz folyamat. Tervezéskor figyelembe kell venni a megrendelő, vagy tulajdonos igényeit, és az alapján, egy kézzelfogható, részletes alaptervet készíteni, amelyben minden fel an tüntetve, és ki van számítva, a legapróbb részletekig.

Minden esetben fontos feltüntetni az elektromos, gépészeti, és a statikus terveket is. Figyelembe kell venni a készülő épület üzemeltetési költségeit is. Az előkészítés folyamatában a megfelelő ütemezésre, a munkaerő, és a munkagépek szakszerű hasznosítására kell törekedni. Az építési projekt finanszírozásánál egyaránt ügyelni kell az idő közbeni építőelemek, anyagok árainak változására. A kivitelezés sikeressége, és a megfelelő anyagi költségek megtartása, a kivitelezők szakmai tapasztalatain, ügyességén, és rugalmasságán múlik. A munkafolyamat közben történő változások miatti komplikációkat a minimumra lehet csökkenteni egy jó előkészítéssel. A helyes megtervezéssel, a gondos, precíz előkészítéssel, a rugalmas finanszírozással, és a megfelelő kivitelezéssel elkerülhetők az esetleges későbbi minőségi hibák.

Kategóriák
Favázas könnyűszerkezetes ház könnyűszerkezetes házak

Favázas könnyűszerkezetes ház

Napjainkban egyre elterjedtebbek a könnyűszerkezetes, favázas házak, melyeknek számos jó tulajdonságuk van, a hagyományos, tégla házakkal szemben.

Míg a régi típusú téglaépítésű ház környezetszennyező, addig a favázas ház már újrahasznosítható, és környezetbarát.

Könnyűszerkezetes házat bármikor, az év bármely évszakában tudunk építeni, egyszerűen, és viszonylag gyorsan. Az előre legyártott szerkezeteket csak össze kell csavarozni, így a kulcsrakész kivitelezés általában már három, négy hónap alatt megoldható. Mivel az elemeket előre legyártják nagyüzemekben, így a minőség teljes mértékben garantált, precíz, és pontos.

A helyi munkavégzés is minimálisra csökkent az új technológiáknak köszönhetően. A régi téglaszerkezetes házakkal ellentétben, melyek átlagos élettartama nyolcvan, de maximum száz év, a favázas könnyűszerkezetes házak élettartama több mint száz évre tehető.

A téglaszerkezetes házak átalakítása igen nagy költséggel járhat, azonban a favázas, és általában a többi könnyűszerkezetes házak mobil alkotóelemei minimális megbontással, kevés költséggel, és könnyedén átalakíthatóak. A rövid építési idő miatt az építőelemek árának emelkedése elkerülhető, és valószínűleg kevésbé költséges, a hagyományos téglás építkezéssel szemben. Az új építése technikának, és a faszerkezetnek köszönhetően sokkal vékonyabbak a falak, így nagyobb lesz a kihasználható belső tér is. A szerkezet előnye, hogy nyáron könnyen szellőztethető, és ezáltal az egész évben kevesebb az esély az allergiás panaszok megjelenésére. A könnyű szerkezetek legnagyobb előnye, hogy egyedi stílusú házak építését teszi lehetővé, és gyakorlatilag semmilyen határa nincs.

Kategóriák
passzív házak

Passzívházak Európában és Magyarországon

A passzívházak folyamatos fejlesztés alatt állnak, mindez ellenére már világszerte nagyon elterjedt, és kedvelt háztípusnak mondható.

Folyamatos érdeklődés veszi körül, főleg az olyan emberek körében, akik régi építésű házak helyett újat szeretnénk építeni, de sokkal modernebb, környezet barátibb technológiával.

Nyugat-Európában mára már nagymértékben fellendült a passzívházak építése, melyből otthon, és iroda egyaránt építhető. A legnagyobb számú passzívház Ausztriában van, ez több tízezer ilyen technológiával készült épületet jelent, és ez a szám egyre csak növekszik. A legmeglepőbb fejlesztések közé tartozik, hogy még a leghidegebb télben sincs szüksége az ilyen háznak „normális” házakban használt fűtésre.
Hazánkban is érdeklődnek a technológia iránt, elsősorban az alacsony költségek, a környezet kímélése, és a csökkentett energiafelhasználás miatt. Az országnak is jót tenne, ha sikerülne lecsökkenteni az import energiaforrásokat, így a gazdaság stabilabb lábakon állna. A passzívházak összetett építőelemekből állnak, és az újabbnál újabb technológiák versengenek egymással, hogy még gyorsabbá, könnyebbé, és biztosabbá tegyék a szerkezetet. Magyarországon még nincs annyi passzívház, ez nagyrészt két okra vezethető vissza. Az egyik, hogy az állam nem nyújt annyi támogatást, mint külföldön, ahol az ilyen terveket támogató pályázatoknak már kifejlett rendszere van. A másik ok, hogy hazánkban nincs annyi szakképzett ember, és a technológiával sem foglalkoztak eddig olyan mértékben, mint külföldön.